Baptism of Fire 75

From NationStates Sports Wiki
Jump to navigation Jump to search


Baptism of Fire 75
Teams 30
Host(s)  Electrum
 Reçueçn
Champions  Eshialand
Second  Le Choix
Third  Atheara
Matches played
Goals scored  (average per match)
Affiliated tournaments World Cup 88
Cup of Harmony 80
Previous Baptism of Fire 74
Next Baptism of Fire 76

The 75th edition of the Baptism of Fire was a football tournament hosted by Electrum and Reçueçn prior to World Cup 88. The competition was open to every unranked team as of the World Cup 88 cycle, who have not participated in a previous Baptism of Fire. Eshialand would go on to win the competition.

Host selection[edit]

There was one bid, "Gold and Silver", from Electrum and Reçueçn.

Voting results
Bid Votes
 Electrum and  Reçueçn 10
Re-open bids 0
Total 10

Group stage[edit]

Draw[edit]

Thirty teams entered the tournament. As all the teams are unranked, there is no seeding, so all the teams are randomly assigned into 6 groups, with Groups A-C being hosted by Reçueçn and D-F by Electrum.

Format[edit]

Teams played each other team in their group in a single round-robin format. The top two teams from each group, plus the four third-placed teams with the best record, advanced to the single-elimination round of 16 bracket. Group standings were determined in the following order of precedence:

  1. Points
  2. Overall goal differential
  3. Head-to-head points
  4. Head-to-head goal difference
  5. Drawing of lots

Group A[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Brookstation 4 3 1 0 15 9 +6 10 Round of 16
2  Qzvarkian Qaz 4 3 0 1 7 3 +4 9
3 Template:Country data Innovative 4 1 2 1 9 10 −1 5
4  Central Antarctic Peninsula 4 0 2 2 4 9 −5 2
5  Shreekaristan 4 0 1 3 1 5 −4 1
Source: World Cup Committee
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) head-to-head points; 4) head-to-head goal difference; 5) coin flip.

Group B[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Atheara 4 3 1 0 8 0 +8 10 Round of 16
2  Galeanna 4 3 1 0 8 5 +3 10
3  Talkasa 4 2 0 2 9 6 +3 6
4  Revlona 4 1 0 3 2 8 −6 3
5  Kannap 4 0 0 4 4 12 −8 0
Source: World Cup Committee
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) head-to-head points; 4) head-to-head goal difference; 5) coin flip.

Group C[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Marigred 4 2 1 1 3 1 +2 7 Round of 16
2  Tolanka 4 1 2 1 1 1 0 5[a]
3  Gergary 4 1 2 1 1 1 0 5[a]
4  Sendhang 4 1 2 1 2 2 0 5[a]
5  Bunkaiia 4 1 1 2 2 4 −2 4
Source: World Cup Committee
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) head-to-head points; 4) head-to-head goal difference; 5) coin flip.
Notes:
  1. 1.0 1.1 1.2 Head-to-head Points: Tolanka 4, Gregary 2, Sendhang 1

Group D[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Islands of Ventro 4 3 0 1 9 5 +4 9 Round of 16
2  Eshialand 4 2 1 1 9 6 +3 7
3  Aut-Ves-Nat 4 2 1 1 7 6 +1 7
4  Sonindia 4 1 2 1 6 6 0 5
5  Naufre 4 0 0 4 2 10 −8 0
Source: World Cup Committee
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) head-to-head points; 4) head-to-head goal difference; 5) coin flip.

Group E[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  St Trinians 4 3 1 0 8 2 +6 10 Round of 16
2  Srednjaci 4 3 0 1 7 3 +4 9
3  Le Choix 4 2 1 1 3 1 +2 7
4  Istoreya 4 1 0 3 2 4 −2 3
5  Deniria 4 0 0 4 4 14 −10 0
Source: World Cup Committee
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) head-to-head points; 4) head-to-head goal difference; 5) coin flip.

Group F[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Sahuarita 4 4 0 0 9 2 +7 12 Round of 16
2  Montaña Verde 4 3 0 1 11 5 +6 9
3  Suimede 4 2 0 2 5 10 −5 6
4  Grandistania 4 1 0 3 2 4 −2 3
5  Bigtopian Isles 4 0 0 4 3 9 −6 0
Source: World Cup Committee
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) head-to-head points; 4) head-to-head goal difference; 5) coin flip.

Ranking of third-placed teams[edit]

Pos Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 E  Le Choix 4 2 1 1 3 1 +2 7 Round of 16
2 D  Aut-Ves-Nat 4 2 1 1 7 6 +1 7
3 B  Talkasa 4 2 0 2 9 6 +3 6
4 F  Suimede 4 2 0 2 5 10 −5 6
5 C  Gergary 4 1 2 1 1 1 0 5
6 A Template:Country data Innovative 4 1 2 1 9 10 −1 5
Source: World Cup Committee
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) coin flip.


External links[edit]

Template:Baptism of Fire