Cup of Harmony 77
Jump to navigation
Jump to search
Cup of Harmony 77 | |
---|---|
Teams | 60 |
Host(s) | Kelssek Zwangzug |
Champions | Kandorith (1 title) |
Second | Geektopia |
Third | Mercedini |
Matches played | 64 |
Goals scored | (average per match) |
Affiliated tournaments | World Cup 85 Baptism of Fire 72 |
Previous | Cup of Harmony 76 |
Next | Cup of Harmony 78 |
Cup of Harmony 77 was an international football tournament held in Kelssek and Zwangzug. Sixty invited teams entered the competition following the qualifying phase of World Cup 85. Kandorith was the winner following their victory over Geektopia in the finals.
Host selection[edit]
Bid | Votes |
---|---|
Kelssek and Zwangzug | 15 |
Drawkland and Delaclava | 9 |
Re-open bids | 1 |
Total | 25 |
Stadiums[edit]
Stadium | City | Capacity |
---|---|---|
Community Stadium | Arvika | 34,700 |
Kingswharf | Breton | 40,500 |
Stadium Konueira | Burnaby | 60,200 |
Waterfront Dome | Kirkenes | 72,600 |
Stade des Pacifiques | Langlois | 28,800 |
Macquarie Docklands | Latrobe | 55,700 |
Stadium of the Workers | Neorvins | 66,300 |
Griffin Park | Novonaya | 39,200 |
Stade Outineau | Outineau | 80,500 |
Millennium Park | Redswyth | 53,500 |
Stadium of the Stars | Ulyanof | 44,600 |
Bowreach | Vickery | 34,900 |
Stelladome | Spenson | |
Bug House | Twineur | |
Janaki Gardens | Guariday | |
Sector 32 Park | Sharag | |
Eglantine Park | FTC | |
Palloci Pagoda Park | FTC | |
ZS^3 | Zwischen | |
City Athletic Venue | Arlington | |
Pacific Field | Bassabook | |
Kyogijo Concord | Trink | |
Eagles Club | Forbridge | |
Ayathen Arena | Keppal City |
Group stage[edit]
The top two teams of each group, plus the eight best third-placed teams, advanced to the knockout stage.
Draw[edit]
The 60 teams were allocated to five pots based on the KPB rankings, and drawn into twelve groups of five. Both hosts did not participate as they had qualified for the World Cup finals.
Group 1[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tequilo | 4 | 3 | 1 | 0 | 13 | 5 | +8 | 10 | Round of 32 |
2 | Mercedini | 4 | 2 | 2 | 0 | 8 | 4 | +4 | 8 | |
3 | Ethane | 4 | 1 | 2 | 1 | 9 | 8 | +1 | 5 | |
4 | The Jovannic | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 11 | −6 | 3 | |
5 | Euran Oceania Territories | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 11 | −7 | 1 |
Source:[citation needed]
Group 2[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Krytenia | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 6 | +5 | 9 | Round of 32 |
2 | Northwest Kalactin | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 6 | +3 | 7 | |
3 | Chromatika | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 9 | 0 | 6 | |
4 | Talamia | 4 | 1 | 1 | 2 | 9 | 11 | −2 | 4 | |
5 | Blouman Empire | 4 | 1 | 0 | 3 | 10 | 16 | −6 | 3 |
Source:[citation needed]
Group 3[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Squornshelous | 4 | 3 | 0 | 1 | 13 | 10 | +3 | 9 | Round of 32 |
2 | South Covello | 4 | 1 | 2 | 1 | 9 | 7 | +2 | 5 | |
3 | The Sarian | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 7 | 0 | 5 | |
4 | Legalese | 4 | 1 | 2 | 1 | 8 | 11 | −3 | 5 | |
5 | Oberour Ar Moro | 4 | 1 | 0 | 3 | 9 | 11 | −2 | 3 |
Source:[citation needed]
Legalese | 2-2 | The Sarian |
---|---|---|
Group 4[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vdara | 4 | 3 | 0 | 1 | 18 | 14 | +4 | 9 | Round of 32 |
2 | Kandorith | 4 | 2 | 1 | 1 | 15 | 14 | +1 | 7 | |
3 | Delaclava | 4 | 1 | 1 | 2 | 11 | 12 | −1 | 4 | |
4 | Filindostan | 4 | 1 | 1 | 2 | 8 | 9 | −1 | 4 | |
5 | Maccian | 4 | 1 | 1 | 2 | 9 | 12 | −3 | 4 |
Source:[citation needed]
Kandorith | 6-5 | Delaclava |
---|---|---|
|
|
Vdara | 3-5 | Maccian |
---|---|---|
|
|
Vdara | 5-1 | Filindostan |
---|---|---|
|
|
Kandorith | 5-6 | Vdara |
---|---|---|
|
|
Delaclava | 1-0 | Filindostan |
---|---|---|
|
Group 5[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kohnhead | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 | Round of 32 |
2 | Flavovespia | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 9 | |
3 | Eastfield Lodge | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 9 | −4 | 4 | |
4 | Alba and Cymru | 4 | 0 | 3 | 1 | 1 | 3 | −2 | 3 | |
5 | New Lusitania | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 5 | −4 | 1 |
Source:[citation needed]
Group 6[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | TJUN-ia | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 3 | +4 | 9 | Round of 32 |
2 | Sharktail | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 8 | +1 | 7 | |
3 | Jeruselem | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 6 | |
4 | Eraman | 4 | 1 | 2 | 1 | 8 | 9 | −1 | 5 | |
5 | Garifunya | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 5 | −5 | 1 |
Source:[citation needed]
Group 7[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Astograth | 4 | 3 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 10 | Round of 32 |
2 | Port Ember | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 6 | +1 | 6 | |
3 | Poafmersia | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 8 | −1 | 5 | |
4 | Huayramarca | 4 | 0 | 3 | 1 | 9 | 11 | −2 | 3 | |
5 | Torisakia | 4 | 0 | 2 | 2 | 9 | 11 | −2 | 2 |
Source:[citation needed]
Astograth | 1-0 | Port Ember |
---|---|---|
Stelladome, Spenson
Port Ember | 1-0 | Torisakia |
---|---|---|
Stelladome, Spenson
Huayramarca | 0-0 | Astograth |
---|---|---|
Bug House, Twineur
Torisakia | 4-4 | Huayramarca |
---|---|---|
Stelladome, Spenson
Poafmersia | 2-1 | Port Ember |
---|---|---|
Bug House, Twineur
Huayramarca | 2-2 | Poafmersia |
---|---|---|
Stelladome, Spenson
Poafmersia | 0-2 | Astograth |
---|---|---|
Stelladome, Spenson
Port Ember | 5-3 | Huayramarca |
---|---|---|
Bug House, Twineur
Group 8[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Darmen | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 5 | +3 | 10 | Round of 32 |
2 | Riena | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 3 | +6 | 8 | |
3 | Balqia | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | −1 | 4 | |
4 | Jeckland | 4 | 1 | 0 | 3 | 7 | 9 | −2 | 3 | |
5 | Cheergirls | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 9 | −6 | 3 |
Source:[citation needed]
Balqia | 0-1 | Cheergirls |
---|---|---|
Cheergirls | 0-1 | Darmen |
---|---|---|
Riena | 5-1 | Cheergirls |
---|---|---|
Cheergirls | 1-3 | Jeckland |
---|---|---|
Group 9[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Twicetagria | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 7 | +2 | 9 | Round of 32 |
2 | Omerica | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 7 | 0 | 7 | |
3 | Trolleborg | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 4 | +1 | 4 | |
4 | Squornshelan Remnant States | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 8 | −1 | 4 | |
5 | Baggieland | 4 | 1 | 1 | 2 | 8 | 10 | −2 | 4 |
Source:[citation needed]
Baggieland | 2-2 | Trolleborg |
---|---|---|
Omerica | 2-1 | Baggieland |
---|---|---|
Trolleborg | 0-1 | Omerica |
---|---|---|
Omerica | 1-3 | Twicetagria |
---|---|---|
Group 10[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Busoga Islands | 4 | 3 | 1 | 0 | 13 | 6 | +7 | 10 | Round of 32 |
2 | Quebec and Shingoryeo | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 8 | −1 | 6 | |
3 | Mavinet | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 7 | −1 | 4 | |
4 | Xanneria | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 8 | −1 | 4 | |
5 | Sylestone | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 11 | −4 | 4 |
Source:[citation needed]
Group 11[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Newlandia | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 8 | Round of 32 |
2 | Timuria | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 7 | +2 | 7 | |
3 | Savojarna | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 7 | |
4 | Zeta Reka and Hugeltaldom | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 5 | −2 | 3 | |
5 | Electrum | 4 | 1 | 0 | 3 | 1 | 4 | −3 | 3 |
Source:[citation needed]
Group 12[edit]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Geektopia | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 9 | Round of 32 |
2 | Valladares | 4 | 2 | 1 | 1 | 12 | 10 | +2 | 7 | |
3 | Template:Country data West Pocono | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 6 | |
4 | Newmanistan | 4 | 1 | 2 | 1 | 11 | 11 | 0 | 5 | |
5 | Barunia | 4 | 0 | 1 | 3 | 6 | 11 | −5 | 1 |
Source:[citation needed]
Valladares | 5-5 | Newmanistan |
---|---|---|
|
|
Eagles Club, Forbridge
Template:Country data West Pocono | 0-3 | Geektopia |
---|---|---|
|
Ayathen Arena, Keppal City
Newmanistan | 0-1 | Template:Country data West Pocono |
---|---|---|
|
Eagles Club, Forbridge
Barunia | 1-3 | Valladares |
---|---|---|
|
|
Ayathen Arena, Keppal City
Template:Country data West Pocono | 3-1 | Barunia |
---|---|---|
Eagles Club, Forbridge
Geektopia | 1-2 | Newmanistan |
---|---|---|
|
|
Ayathen Arena, Keppal City
Valladares | 1-0 | Template:Country data West Pocono |
---|---|---|
|
Ayathen Arena, Keppal City
Geektopia | 4-3 | Valladares |
---|---|---|
|
|
Eagles Club, Forbridge
Newmanistan | 4-4 | Barunia |
---|---|---|
Ayathen Arena, Keppal City
Ranking of third-placed teams[edit]
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 11 | Savojarna | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 7 | Round of 32 |
2 | 6 | Jeruselem | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 6 | |
3 | 2 | Chromatika | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 9 | 0 | 6 | |
4 | 12 | Template:Country data West Pocono | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 5 | −1 | 6 | |
5 | 1 | Ethane | 4 | 1 | 2 | 1 | 9 | 8 | +1 | 5 | |
6 | 3 | The Sarian | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 7 | 0 | 5 | |
7 | 7 | Poafmersia | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 8 | −1 | 5 | |
8 | 9 | Trolleborg | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 4 | +1 | 4 | |
9 | 10 | Mavinet | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 7 | −1 | 4 | |
10 | 4 | Delaclava | 4 | 1 | 1 | 2 | 11 | 12 | −1 | 4 | |
11 | 8 | Balqia | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | −1 | 4 | |
12 | 5 | Eastfield Lodge | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 9 | −4 | 4 |
Source:[citation needed]
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) head-to-head points; 4) coin flip.
Rules for classification: 1) points; 2) goal difference; 3) head-to-head points; 4) coin flip.
Knockout stages[edit]
Bracket[edit]
Round of 32[edit]
Tequilo | 0-1 | Trolleborg |
---|---|---|
Ayathen Arena, Keppal City
Timuria | 2-4 | Northwest Kalactin |
---|---|---|
Pacific Field, Bassabook
TJUN-ia | 1-0 | South Covello |
---|---|---|
Bug House, Twineur
Darmen | 2-1 (a.e.t.) | Template:Country data West Pocono |
---|---|---|
ZS^3, Zwischen
Omerica | 1-0 | South Newlandia |
---|---|---|
Janaki Gardens, Guariday
Flavovespia | 2-1 | Sharktail |
---|---|---|
City Athletic Venue, Arlington
Twicetagria | 2-3 (a.e.t.) | Port Ember |
---|---|---|
Waterfront Dome, Kirkenes
Chromatika | 1-2 | Krytenia |
---|---|---|
Stadium of the Stars, Ulyanof
Quebec and Shingoryeo | 2-2 (a.e.t.) | Squornshelous |
---|---|---|
Penalties | ||
3-4 |
Bowreach, Vickery
Mercedini | 4-4 (a.e.t.) | Valladares |
---|---|---|
|
|
|
Penalties | ||
|
4-3 |
|
Round of 16[edit]
Trolleborg | 5-2 | Northwest Kalactin |
---|---|---|
Eglantine Park, FTC
Flavovespia | 1-3 | Astograth |
---|---|---|
Eagles' Club, Forbridge
Port Ember | 2-3 | Krytenia |
---|---|---|
Millennium Park, Redswyth
Quarterfinals[edit]
Trolleborg | 1-3 | Geektopia |
---|---|---|
Eglantine Park, FTC