Independent Associations Championship 4

From NationStates Sports Wiki
(Redirected from IAC 4)
Jump to navigation Jump to search
Independent Associations Championship 4
IAC 4 logo.png
Tournament details
Host countrySchottia
Teams28
Venue(s)15 (in 9 host cities)
Final positions
Champions Free Republics (1st title)
Runners-up Drawkland
Third place Mercedini
Fourth place Alpine Union
Tournament statistics
Matches played58
Goals scored173 (2.98 per match)
IAC 3
IAC 5

The 4th Independent Associations Championship was an international association football tournament held in Schottia.

Format[edit]

Draw[edit]

Tiebreakers[edit]

Venues[edit]

Group stage[edit]

Group A[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 23x15px South Toronto 3 3 0 0 8 3 +5 9 Advance to knockout stage
2  Karditan 3 2 0 1 5 1 +4 6
3  Spaam 3 1 0 2 2 5 −3 3
4  Kel Assuk 3 0 0 3 2 8 −6 0
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Karditan 0–123x15px South Toronto
  • Player Goal 0'
Harbour Hill Stadium, Handon
Kel Assuk 0–1 Spaam
  • Player Goal 0'
Duke Street Stadium, Handon

South Toronto 23x15px2–1 Spaam
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Harbour Hill Stadium, Handon
Karditan 2–0 Kel Assuk
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Duke Street Stadium, Handon

Kel Assuk 2–523x15px South Toronto
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Harbour Hill Stadium, Handon
Spaam 0–3 Karditan
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Duke Street Stadium, Handon

Group B[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Abanhfleft 3 2 1 0 4 2 +2 7 Advance to knockout stage
2 23x15px East Vormsi 3 2 1 0 3 1 +2 7
3  New Doltania 3 0 1 2 3 5 −2 1
4  Greater Vakolicci Haven 3 0 1 2 2 4 −2 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Greater Vakolicci Haven 1–1 New Doltania
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Lochend Stadium, Lochend
East Vormsi 23x15px0–0 Abanhfleft
Allen Dixon Arena, Marionville

New Doltania 1–2 Abanhfleft
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Lochend Stadium, Lochend
Greater Vakolicci Haven 0–123x15px East Vormsi
  • Player Goal 0'
Allen Dixon Arena, Marionville

East Vormsi 23x15px2–1 New Doltania
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Lochend Stadium, Lochend
Abanhfleft 2–1 Greater Vakolicci Haven
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Allen Dixon Arena, Marionville

Group C[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Juvencus 3 2 1 0 13 5 +8 7 Advance to knockout stage
2  Alpine Union 3 2 0 1 9 9 0 6
3  Space 3 1 0 2 6 12 −6 3
4 23x15px Amazonesta 3 0 1 2 3 5 −2 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Juvencus 2–223x15px Amazonesta
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Dyerton, Handon
Alpine Union 6–3 Space
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Galloway Lane, Handon

Amazonesta 23x15px0–1 Space
  • Player Goal 0'
Dyerton, Handon
Juvencus 5–1 Alpine Union
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Galloway Lane, Handon

Alpine Union 2–123x15px Amazonesta
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Dyerton, Handon
Space 2–6 Juvencus
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Galloway Lane, Handon

Group D[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 23x15px New Gazi 3 3 0 0 9 2 +7 9 Advance to knockout stage
2 23x15px Funky Fresh Beats 3 2 0 1 6 6 0 6
3  Gangnam 3 0 1 2 2 5 −3 1
4  Aggrey-Fynn Land 3 0 1 2 1 5 −4 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Funky Fresh Beats 23x15px2–523x15px New Gazi
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Gannon Park, Soessch
Aggrey-Fynn Land 1–1 Gangnam
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Danu Park, La Gorla

New Gazi 23x15px1–0 Gangnam
  • Player Goal 0'
Gannon Park, Soessch
Funky Fresh Beats 23x15px1–0 Aggrey-Fynn Land
  • Player Goal 0'
Danu Park, La Gorla

Aggrey-Fynn Land 0–323x15px New Gazi
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Gannon Park, Soessch
Gangnam 1–323x15px Funky Fresh Beats
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Danu Park, La Gorla

Group E[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 23x15px Otakuverse 3 2 0 1 2 1 +1 6 Advance to knockout stage
2  Mercedini 3 1 1 1 5 2 +3 4
3  Tinhampton 3 1 1 1 1 2 −1 4
4  Fungsland 3 1 0 2 3 6 −3 3
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Fungsland 1–5 Mercedini
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Gauld Park, South Berwick
Tinhampton 1–023x15px Otakuverse
  • Player Goal 0'
The Rock Ground, South Berwick

Mercedini 0–123x15px Otakuverse
  • Player Goal 0'
Gauld Park, South Berwick
Fungsland 2–0 Tinhampton
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
The Rock Ground, South Berwick

Tinhampton 0–0 Mercedini
Gauld Park, South Berwick
Otakuverse 23x15px1–0 Fungsland
  • Player Goal 0'
The Rock Ground, South Berwick

Group F[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 23x15px Mareibat 3 2 1 0 7 5 +2 7 Advance to knockout stage
2  Drawkland 3 2 0 1 7 5 +2 6
3  Omerica 3 0 2 1 0 2 −2 2
4  Devonta 3 0 1 2 3 5 −2 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Mareibat 23x15px4–3 Drawkland
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Ashley Road, New Belfast
Devonta 0–0 Omerica
Lochely Green, Handon

Drawkland 2–0 Omerica
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Ashley Road, New Belfast
Mareibat 23x15px3–2 Devonta
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Lochely Green, Handon

Devonta 1–2 Drawkland
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Ashley Road, New Belfast
Omerica 0–023x15px Mareibat
Lochely Green, Handon

Group G[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Schottia (H) 3 2 1 0 6 4 +2 7 Advance to knockout stage
2  Northwest Kalactin 3 1 2 0 3 2 +1 5
3  Free Republics 3 1 1 1 6 5 +1 4
4  Sorrentopia 3 0 0 3 0 4 −4 0
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
(H) Host.
Schottia 4–3 Free Republics
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Lammerton City Ground, Lammerton
Sorrentopia 0–1 Northwest Kalactin
  • Player Goal 0'
City of Port James, Port James

Free Republics 1–1 Northwest Kalactin
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Lammerton City Ground, Lammerton
Schottia 1–0 Sorrentopia
  • Player Goal 0'
City of Port James, Port James

Sorrentopia 0–2 Free Republics
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Lammerton City Ground, Lammerton
Northwest Kalactin 1–1 Schottia
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
City of Port James, Port James

Ranking of third-place teams[edit]

Rnk Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 G  Free Republics 3 1 1 1 6 5 +1 4 Advance to knockout stage
2 E  Tinhampton 3 1 1 1 1 2 −1 4
3 A  Spaam 3 1 0 2 2 5 −3 3
4 C  Space 3 1 0 2 6 12 −6 3
5 F  Omerica 3 0 2 1 0 2 −2 2
6 B  New Doltania 3 0 1 2 3 5 −2 1
7 D  Gangnam 3 0 1 2 2 5 −3 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group tiebreakers

Knockout stage[edit]

 
Eighth-finalsQuarterfinalsSemifinalsGrand Final
 
              
 
Handon (Harbour Hill)
 
 
23x15px New Gazi 0
 
Handon (Harbour Hill)
 
 Tinhampton 1
 
 Tinhampton 0
 
Handon (Duke Street)
 
 Free Republics 1
 
23x15px South Toronto 1
 
Handon (Harbour Hill)
 
 Free Republics 2
 
 Free Republics 1
 
Lochend
 
 Mercedini 0
 
 Juvencus 3 (4)
 
Lochend
 
 Mercedini (p) 3 (5)
 
 Mercedini 1
 
Handon (Dyerton)
 
 Northwest Kalactin 0
 
23x15px Mareibat 0
 
Handon (Harbour Hill)
 
 Northwest Kalactin 1
 
 Free Republics 3
 
Soessch
 
 Drawkland 1
 
 Schottia 5
 
Handon (Dyerton)
 
23x15px Funky Fresh Beats 0
 
 Schottia 2 (0)
 
South Berwick
 
 Alpine Union (p) 2 (3)
 
 Abanhfleft 2
 
Lochend
 
 Alpine Union 3
 
 Alpine Union 1
 
New Belfast
 
 Drawkland (a.e.t.) 2 Third-place playoff
 
23x15px Otakuverse 1
 
Soessch Lochend
 
 Drawkland (a.e.t.) 2
 
 Drawkland 6  Alpine Union 3
 
Lammerton
 
23x15px East Vormsi 3  Mercedini (a.e.t.) 4
 
23x15px East Vormsi 2
 
 
 Karditan 1
 

Eighth-finals[edit]

New Gazi 23x15px0–1 Tinhampton
  • Player Goal 0'
Harbour Hill Stadium, Handon

South Toronto 23x15px1–2 Free Republics
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Duke Street Stadium, Handon

Juvencus 3–3 (a.e.t.) Mercedini
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Penalties
4–5
Lochend Stadium, Lochend

Mareibat 23x15px0–1 Northwest Kalactin
  • Player Goal 0'
Dyerton, Handon

Schottia 5–023x15px Funky Fresh Beats
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Gannon Park, Soessch

Abanhfleft 2–3 Alpine Union
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Gauld Park, South Berwick

Otakuverse 23x15px1–2 (a.e.t.) Drawkland
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Ashley Road, New Belfast

East Vormsi 23x15px2–1 Karditan
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Lammerton City Ground, Lammerton

Quarterfinals[edit]

Tinhampton 0–1 Free Republics
  • Player Goal 0'
Harbour Hill Stadium, Handon

Mercedini 1–0 Northwest Kalactin
  • Player Goal 0'
Lochend Stadium, Lochend

Schottia 2–2 (a.e.t.) Alpine Union
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Penalties
0–3
Dyerton, Handon

Drawkland 6–323x15px East Vormsi
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Gannon Park, Soessch

Semifinals[edit]

Free Republics 1–0 Mercedini
  • Player Goal 0'
Harbour Hill Stadium, Handon

Alpine Union 1–2 (a.e.t.) Drawkland
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Lochend Stadium, Lochend

Third-place playoff[edit]

Alpine Union 3–4 (a.e.t.) Mercedini
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 90'
Lochend Stadium, Lochend

Grand Final[edit]

Free Republics 3–1 Drawkland
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Harbour Hill Stadium, Handon

External links[edit]