Independent Associations Championship 6

From NationStates Sports Wiki
(Redirected from IAC 6)
Jump to navigation Jump to search
Independent Associations Championship 6
IAC 6 logo.png
Tournament details
Host countryMercedini
Teams32
Venue(s)16 (in 2 host cities)
Final positions
Champions Drawkland (1st title)
Runners-up Omerica
Third place New Lusitania
Fourth place Kavagrad
Tournament statistics
Matches played64
Goals scored195 (3.05 per match)
IAC 5
IAC 7

The 6th Independent Associations Championship was an international association football tournament held in Mercedini.

Host selection[edit]

Format[edit]

Draw[edit]

Tiebreakers[edit]

In the group stage, the ranking of teams in each group was based on the following criteria:

  1. Points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss);
  2. Overall goal difference;
  3. Points in matches between tied teams;
  4. Goal difference in matches between tied teams;
  5. Drawing of lots.

In the knockout stage, if a match was tied at the end of normal playing time, two fifteen-minute periods of extra time would be played. If the match was still tied at the end of extra time, a penalty shoot-out would be held to determine the winners.

Venues[edit]

Group stage[edit]

Group A[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Squornshelan Remnant States 3 3 0 0 4 0 +4 9 Advance to knockout stage
2  Mercedini (H) 3 2 0 1 6 3 +3 6
3  Paschenstein 3 1 0 2 4 8 −4 3
4  Abristan 3 0 0 3 1 4 −3 0
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
(H) Host.
Squornshelan Remnant States 1–0 Abristan
  • Player Goal 0'
La Globa, Zoloroni
Paschenstein 2–5 Mercedini
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Zoloroni Sports City Stadium, Zoloroni

Abristan 0–1 Mercedini
  • Player Goal 0'
Zoloroni Sports City Stadium, Zoloroni
Squornshelan Remnant States 2–0 Paschenstein
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
La Globa, Zoloroni

Mercedini 0–1 Squornshelan Remnant States
  • Player Goal 0'
Zoloroni Sports City Stadium, Zoloroni
Paschenstein 2–1 Abristan
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
La Globa, Zoloroni

Group B[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Aaaaaa 3 2 1 0 6 3 +3 7 Advance to knockout stage
2  Alpine Union 3 2 0 1 10 6 +4 6
3  Blaneu 3 1 1 1 5 7 −2 4
4  Tinhampton 3 0 0 3 2 7 −5 0
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Aaaaaa 1–1 Blaneu
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Stadi Naturala, Zoloroni
Alpine Union 3–1 Tinhampton
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
MetroStadi, Zoloroni

Blaneu 2–1 Tinhampton
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Stadi Naturala, Zoloroni
Aaaaaa 3–2 Alpine Union
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
MetroStadi, Zoloroni

Alpine Union 5–2 Blaneu
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Stadi Naturala, Zoloroni
Tinhampton 0–2 Aaaaaa
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
MetroStadi, Zoloroni

Group C[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Drawkland 3 2 1 0 9 0 +9 7 Advance to knockout stage
2 23x15px The Heraion 3 2 0 1 8 6 +2 6
3  Competitive Solitaire 3 0 2 1 0 4 −4 2
4  Sharktail 3 0 1 2 2 9 −7 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Competitive Solitaire 0–0 Drawkland
Blue Strike Arena, Zoloroni
Sharktail 2–423x15px The Heraion
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Olimpostadi, Zoloroni

Drawkland 4–023x15px The Heraion
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Blue Strike Arena, Zoloroni
Competitive Solitaire 0–0 Sharktail
Olimpostadi, Zoloroni

Sharktail 0–5 Drawkland
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Blue Strike Arena, Zoloroni
The Heraion 23x15px4–0 Competitive Solitaire
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Olimpostadi, Zoloroni

Group D[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  New Lusitania 3 3 0 0 9 2 +7 9 Advance to knockout stage
2  Kriegiersien 3 2 0 1 6 3 +3 6
3  Barunia 3 0 1 2 2 7 −5 1
4  Lisander 3 0 1 2 2 7 −5 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
New Lusitania 2–1 Kriegiersien
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
City of Zoloroni Stadium, Zoloroni
Barunia 1–1 Lisander
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Centre of Excellence, Zoloroni

New Lusitania 4–1 Barunia
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
City of Zoloroni Stadium, Zoloroni
Kriegiersien 3–1 Lisander
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Centre of Excellence, Zoloroni

Barunia 0–2 Kriegiersien
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
City of Zoloroni Stadium, Zoloroni
Lisander 0–3 New Lusitania
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Centre of Excellence, Zoloroni

Group E[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Lochario 3 3 0 0 7 2 +5 9 Advance to knockout stage
2  Baranil 3 2 0 1 4 2 +2 6
3  Devonta 3 1 0 2 3 5 −2 3
4  Third Asopia 3 0 0 3 1 6 −5 0
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Lochario 1–0 Baranil
  • Player Goal 0'
Central Park, Langtree
Barunia 1–1 Third Asopia
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Langtree Metropolitan Stadium, Langtree

Lochario 3–1 Third Asopia
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Central Park, Langtree
Baranil 2–1 Devonta
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Langtree Metropolitan Stadium, Langtree

Third Asopia 0–2 Baranil
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Central Park, Langtree
Devonta 1–3 Lochario
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Langtree Metropolitan Stadium, Langtree

Group F[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Abanhfleft 3 2 1 0 8 3 +5 7 Advance to knockout stage
2  Darkmania 3 2 0 1 8 8 0 6
3  Sajnur 3 1 0 2 5 7 −2 3
4  Adab 3 0 1 2 2 5 −3 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Darkmania 2–1 Adab
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
United Grounds, Langtree
Abanhfleft 3–0 Sajnur
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
FLR Stadium, Langtree

Adab 0–2 Sajnur
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
United Grounds, Langtree
Darkmania 2–4 Abanhfleft
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
FLR Stadium, Langtree

Abanhfleft 1–1 Adab
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
United Grounds, Langtree
Sajnur 3–4 Darkmania
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
FLR Stadium, Langtree

Group G[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Beepee 3 2 1 0 6 3 +3 7 Advance to knockout stage
2  Space 3 2 0 1 9 3 +6 6
3  Hystaria 3 0 2 1 5 9 −4 2
4  Juvencus 3 0 1 2 2 7 −5 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Juvencus 1–1 Hystaria
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Municipal Park, Langtree
Beepee 1–0 Space
  • Player Goal 0'
Langtree Metropolitan University Stadium, Langtree

Juvencus 1–3 Beepee
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Municipal Park, Langtree
Hystaria 2–6 Space
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Langtree Metropolitan University Stadium, Langtree

Space 3–0 Juvencus
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Municipal Park, Langtree
Beepee 2–2 Hystaria
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Langtree Metropolitan University Stadium, Langtree

Group H[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Kavagrad 3 2 0 1 5 3 +2 6 Advance to knockout stage
2  Omerica 3 2 0 1 2 3 −1 6
3  Free Republics 3 1 1 1 4 3 +1 4
4  Hot Skitty on Wailord Action 3 0 1 2 1 3 −2 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group stage tiebreakers
Kavagrad 1–3 Free Republics
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Sebangchek Arena, Langtree
Omerica 1–0 Hot Skitty on Wailord Action
  • Player Goal 0'
South Down Stadium, Langtree

Free Republics 1–1 Hot Skitty on Wailord Action
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Sebangchek Arena, Langtree
Kavagrad 3–0 Omerica
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
South Down Stadium, Langtree

Omerica 1–0 Free Republics
  • Player Goal 0'
Sebangchek Arena, Langtree
Hot Skitty on Wailord Action 0–1 Kavagrad
  • Player Goal 0'
South Down Stadium, Langtree

Knockout stage[edit]

 
Eighth-finalsQuarterfinalsSemifinalsGrand Final
 
              
 
Zoloroni (Central)
 
 
 Squornshelan RS 0
 
Zoloroni (Sports City)
 
 Alpine Union 1
 
 Alpine Union 1 (3)
 
Zoloroni (West)
 
 Drawkland (p) 1 (4)
 
 Drawkland 4
 
Zoloroni (Central)
 
 Kriegiersien 0
 
 Drawkland 4
 
Zoloroni (Southeast)
 
 New Lusitania 3
 
 Aaaaaa 1
 
Zoloroni (West)
 
 Mercedini 2
 
 Mercedini 0
 
Zoloroni (Southeast)
 
 New Lusitania (a.e.t.) 1
 
 New Lusitania 2
 
Zoloroni (Sports City)
 
23x15px The Heraion 0
 
 Drawkland (p) 2 (4)
 
Langtree (Metropolitan)
 
 Omerica 2 (3)
 
 Lochario 2 (4)
 
Langtree (Metropolitan)
 
 Darkmania (p) 2 (5)
 
 Darkmania 0
 
Langtree (North)
 
 Omerica 2
 
 Beepee 2
 
Langtree (North)
 
 Omerica 3
 
 Omerica (p) 1 (8)
 
Langtree (Coastal)
 
 Kavagrad 1 (7) Third-place match
 
 Abanhfleft 2
 
Langtree (North) Langtree (Metropolitan)
 
 Baranil 1
 
 Abanhfleft 2 (4)  New Lusitania 2
 
Langtree (Southwest)
 
 Kavagrad (p) 2 (5)  Kavagrad 0
 
 Kavagrad 1
 
 
 Space 0
 

Eighth-finals[edit]

Squornshelan Remnant States 0–1 Alpine Union
  • Player Goal 0'
MetroStadi, Zoloroni

Drawkland 4–0 Kriegiersien
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
City of Zoloroni Stadium, Zoloroni

Aaaaaa 1–2 Mercedini
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Blue Strike Arena, Zoloroni

New Lusitania 2–023x15px The Heraion
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Olimpostadi, Zoloroni

Lochario 2–2 (a.e.t.) Darkmania
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Penalties
4–5
Langtree Metropolitan University Stadium, Langtree

Beepee 2–3 Omerica
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
FLR Stadium, Langtree

Abanhfleft 2–1 Baranil
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
South Down Stadium, Langtree

Kavagrad 1–0 Space
  • Player Goal 0'
Municipal Park, Langtree

Quarterfinals[edit]

Alpine Union 1–1 (a.e.t.) Drawkland
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Penalties
3–4
Zoloroni Sports City Stadium, Zoloroni

Mercedini 0–1 (a.e.t.) New Lusitania
  • Player Goal 0'
City of Zoloroni Stadium, Zoloroni

Darkmania 0–2 Omerica
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Langtree Metropolitan Stadium, Langtree

Abanhfleft 2–2 (a.e.t.) Kavagrad
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Penalties
4–5
FLR Stadium, Langtree

Semifinals[edit]

Drawkland 4–3 New Lusitania
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
MetroStadi, Zoloroni

Omerica 1–1 (a.e.t.) Kavagrad
  • Red Bolton Goal 54'
  • Louis-Henri Bonne Goal 29'
Penalties
  • Élise Bianchi Penalty missed
  • Morgan Barzetti Penalty scored
  • Alex Rodrigues Penalty scored
  • Maria Nelissen Penalty scored
  • Red Bolton Penalty scored
  • George Palmeiro Penalty scored
  • Fernand Michelakakis Penalty scored
  • Aristide de Felice Penalty scored
  • Charity Kayode Penalty scored
8–7
  • Penalty scored Louis-Henri Bonne
  • Penalty scored Kenneth Gordon-Cameron
  • Penalty scored David Ochieng
  • Penalty missed Kyle Keelie
  • Penalty scored Benjamin Mumuni
  • Penalty scored Moses Maxwell Diaby
  • Penalty scored Miles Keelie
  • Penalty scored Axel Anderson
  • Penalty missed James Smith-Brown
FLR Stadium, Langtree

Third-place playoff[edit]

New Lusitania 2–0 Kavagrad
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Langtree Metropolitan Stadium, Langtree

Grand Final[edit]

Drawkland 2–2 (a.e.t.) Omerica
  • Stella Moore Goal 5'
  • Katie Madison Goal 28'
  • Maria Nelissen Goal 45+1'
  • Morgan Barzetti Goal 61'
Penalties
  • Katie Madison Penalty scored
  • Cam Cross Penalty scored
  • Ellzidan Penalty scored
  • Sarah Arrowsword Penalty scored
4–3
  • Penalty scored Élise Bianchi
  • Penalty scored Édouard Bouchard
  • Penalty missed John Soares
  • Penalty scored Maria Nelissen
  • Penalty missed Red Bolton
Zoloroni Sports City Stadium, Zoloroni

External links[edit]