Independent Associations Championship 7

From NationStates Sports Wiki
(Redirected from IAC 7)
Jump to navigation Jump to search
Independent Associations Championship 7
IAC 7 logo.png
Tournament details
Host countryDrawkland
Teams24
Venue(s)7 (in 3 host cities)
Final positions
Champions Omerica (1st title)
Runners-up Drawkland
Third place Reçueçn
Fourth place Kavagrad
Tournament statistics
Matches played48
Goals scored178 (3.71 per match)
IAC 6
IAC 8

The 7th Independent Associations Championship was an international association football tournament held in Drawkland.

Host selection[edit]

Format[edit]

Draw[edit]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4

 Drawkland (hosts)
 Free Republics (10)
 Juvencus (28)
 Abanhfleft (39)
 New Lusitania (42)
 Squornshelan Remnant States (45)

 Omerica (46)
 Devonta (52)
 Lochario (61)
 Lisander (62)
 Alpine Union (66)
 Kavagrad (68)

 Indusse (76)
 Darkmania (78)
 Sajnur (112)
 ThePenguinLand (252)
 Reçueçn (UR)
 Orestea (UR)

 Tulize (UR)
 Crownbrook (UR)
 Hot Skitty on Wailord Action (UR)
 Aaaaaa (UR)
 Nilrahrarfan (UR)
 Shatla (UR)

Tiebreakers[edit]

In the group stage, the ranking of teams in each group was based on the following criteria:

  1. Points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss);
  2. Overall goal difference;
  3. Points in matches between tied teams;
  4. Overall goals scored;
  5. Drawing of lots.

In the knockout stage, if a match was tied at the end of normal playing time, two fifteen-minute periods of extra time would be played. If the match was still tied at the end of extra time, a penalty shoot-out would be held to determine the winners.

Venues[edit]

Group stage[edit]

Group A[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Drawkland (H) 3 3 0 0 14 6 +8 9 Advance to quarterfinals
2  Devonta 3 1 1 1 5 6 −1 4 Advance to eighth-finals
3  Crownbrook 3 1 0 2 4 5 −1 3
4  Orestea 3 0 1 2 2 8 −6 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group tiebreakers
(H) Host.
Drawkland 5–1 Orestea
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Castle Stadium, Raikennax
Crownbrook 0–1 Devonta
  • Player Goal 0'
Castle Stadium, Raikennax

Orestea 1–1 Devonta
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Castle Stadium, Raikennax
Drawkland 4–2 Crownbrook
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Castle Stadium, Raikennax

Crownbrook 2–0 Orestea
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Castle Stadium, Raikennax
Devonta 3–5 Drawkland
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Castle Stadium, Raikennax

Group B[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Reçueçn 3 2 1 0 6 3 +3 7 Advance to quarterfinals
2  Squornshelan Remnant States 3 1 2 0 5 2 +3 5 Advance to eighth-finals
3  Hot Skitty on Wailord Action 3 1 1 1 2 3 −1 4
4  Alpine Union 3 0 0 3 0 5 −5 0
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group tiebreakers
Squornshelan Remnant States 3–0 Alpine Union
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Stad-Stallion, Raikennax
Hot Skitty on Wailord Action 1–3 Reçueçn
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Stad-Stallion, Raikennax

Alpine Union 0–1 Reçueçn
  • Player Goal 0'
Stad-Stallion, Raikennax
Squornshelan Remnant States 0–0 Hot Skitty on Wailord Action
Stad-Stallion, Raikennax

Hot Skitty on Wailord Action 1–0 Alpine Union
  • Player Goal 0'
Stad-Stallion, Raikennax
Reçueçn 2–2 Squornshelan Remnant States
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Stad-Stallion, Raikennax

Group C[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  New Lusitania 3 2 1 0 3 1 +2 7 Advance to eighth-finals
2  ThePenguinLand 3 2 0 1 2 1 +1 6
3  Lisander 3 0 2 1 3 4 −1 2
4  Aaaaaa 3 0 1 2 2 4 −2 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group tiebreakers
Aaaaaa 2–2 Lisander
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Red Knight Field, Raikennax
ThePenguinLand 0–1 New Lusitania
  • Player Goal 0'
Red Knight Field, Raikennax

Lisander 1–1 New Lusitania
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Red Knight Field, Raikennax
Aaaaaa 0–1 ThePenguinLand
  • Player Goal 0'
Red Knight Field, Raikennax

ThePenguinLand 1–0 Lisander
  • Player Goal 0'
Red Knight Field, Raikennax
New Lusitania 1–0 Aaaaaa
  • Player Goal 0'
Red Knight Field, Raikennax

Group D[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Omerica 3 3 0 0 6 1 +5 9 Advance to quarterfinals
2  Juvencus 3 1 1 1 5 6 −1 4 Advance to eighth-finals
3  Indusse 3 1 0 2 3 3 0 3
4  Tulize 3 0 1 2 4 8 −4 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group tiebreakers
Juvencus 1–0 Indusse
  • Player Goal 0'
Kanyo Pitch, Kayo
Omerica 2–0 Tulize
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Kanyo Pitch, Kayo

Indusse 3–1 Tulize
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Kanyo Pitch, Kayo
Juvencus 1–3 Omerica
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Kanyo Pitch, Kayo

Omerica 1–0 Indusse
  • Player Goal 0'
Kanyo Pitch, Kayo
Tulize 3–3 Juvencus
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Kanyo Pitch, Kayo

Group E[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Kavagrad 3 3 0 0 13 6 +7 9 Advance to quarterfinals
2  Free Republics 3 1 1 1 8 8 0 4 Advance to eighth-finals
3  Darkmania 3 1 0 2 6 6 0 3
4  Nilrahrarfan 3 0 1 2 5 12 −7 1
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group tiebreakers
Darkmania 0–2 Free Republics
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
KayoDome, Kayo
Nilrahrarfan 2–4 Kavagrad
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
KayoDome, Kayo

Free Republics 3–5 Kavagrad
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
KayoDome, Kayo
Darkmania 5–0 Nilrahrarfan
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
KayoDome, Kayo

Nilrahrarfan 3–3 Free Republics
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
KayoDome, Kayo
Kavagrad 4–1 Darkmania
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
KayoDome, Kayo

Group F[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Sajnur 3 2 1 0 9 6 +3 7 Advance to eighth-finals
2  Abanhfleft 3 2 0 1 10 9 +1 6
3  Shatla 3 1 1 1 8 6 +2 4
4  Lochario 3 0 0 3 6 12 −6 0 Disqualified
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group tiebreakers
Lochario 1–4 Shatla
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Enchantress Stadium, Kayo
Abanhfleft 2–4 Sajnur
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Enchantress Stadium, Kayo

Shatla 2–2 Sajnur
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Enchantress Stadium, Kayo
Lochario 3–5 Abanhfleft
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Enchantress Stadium, Kayo

Abanhfleft 3–2 Shatla
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Enchantress Stadium, Kayo
Sajnur 3–2 Lochario
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Enchantress Stadium, Kayo

Ranking of group winners[edit]

Raikennax[edit]

Rnk Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 A  Drawkland (H) 3 3 0 0 14 6 +8 9 Advance to quarterfinals
2 B  Reçueçn 3 2 1 0 6 3 +3 7
3 C  New Lusitania 3 2 1 0 3 1 +2 7 Advance to eighth-finals
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group tiebreakers
(H) Host.

Kayo[edit]

Rnk Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 E  Kavagrad 3 3 0 0 13 6 +7 9 Advance to quarterfinals
2 D  Omerica 3 3 0 0 6 1 +5 9
3 F  Sajnur 3 2 1 0 9 6 +3 7 Advance to eighth-finals
Source: IAC Organising Committee
Rules for classification: Group tiebreakers

Knockout stage[edit]

 
Eighth-finalsQuarterfinalsSemifinalsGrand Final
 
              
 
 
 
 
Raikennax (Stallion)
 
 
 Drawkland 4
 
Raikennax (Red Knight)
 
 ThePenguinLand 2
 
 ThePenguinLand 2
 
Raikennax (Castle)
 
 Squornshelan RS 1
 
 Drawkland 2
 
 
 Reçueçn 0
 
 
Raikennax (Stallion)
 
 
 Reçueçn 1
 
Raikennax (Red Knight)
 
 New Lusitania 0
 
 New Lusitania 2
 
Centivar County
 
 Devonta 1
 
 Drawkland 2
 
 
 Omerica 3
 
 
Kayo (Dome)
 
 
 Kavagrad 3
 
Kayo (Enchantress)
 
 Free Republics 1
 
 Abanhfleft 4
 
Kayo (Kanyo)
 
 Free Republics (a.e.t.) 5
 
 Kavagrad 1 (2)
 
 
 Omerica (p) 1 (4) Third-place match
 
 
Kayo (Dome) Raikennax (Castle)
 
 
 Omerica 4  Reçueçn 1
 
Kayo (Enchantress)
 
 Juvencus 1  Kavagrad 0
 
 Sajnur 3
 
 
 Juvencus 6
 

Eighth-finals[edit]

ThePenguinLand 2–1 Squornshelan Remnant States
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Red Knight Field, Raikennax

New Lusitania 2–1 Devonta
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Red Knight Field, Raikennax

Abanhfleft 4–5 (a.e.t.) Free Republics
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Enchantress Stadium, Kayo

Sajnur 3–6 Juvencus
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Enchantress Stadium, Kayo

Quarterfinals[edit]

Drawkland 4–2 ThePenguinLand
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Stad-Stallion, Raikennax

Reçueçn 1–0 New Lusitania
  • Player Goal 0'
Stad-Stallion, Raikennax

Kavagrad 3–1 Free Republics
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
KayoDome, Kayo

Omerica 4–1 Juvencus
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
KayoDome, Kayo

Semifinals[edit]

Drawkland 2–0 Reçueçn
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Castle Stadium, Raikennax

Kavagrad 1–1 (a.e.t.) Omerica
  • Player Goal 0'
  • Player Goal 0'
Penalties
2–4
KayoDome, Kayo

Third-place playoff[edit]

Reçueçn 1–0 Kavagrad
  • Player Goal 0'
Castle Stadium, Raikennax

Grand Final[edit]

Drawkland 2–3 Omerica
  • Katie Madison Goal 23'
  • Cam Cross Goal 38'
  • Édouard Bouchard Goal 15'69'
  • Red Bolton Goal 78' (p)
Seven Stars Stadium, Centivar County

External links[edit]